O středisku

Skautské 5. středisko J.E. Kosiny je tvořené celkem sedmi oddíly, pro které středisko tvoří organizační a administrativní zázemí. Oddíly jsou samostatné jednotky, ve kterých se kluci a holky schází. Každý z oddílů má své vedoucí a také družiny, skupiny obvykle tvořené 6-12 dětmi, které spolu v rámci skautských aktivit tráví většinu času. Oddíly napříč hnutím se leckdy věnují různým věkovým kategoriím, v našem středisku však všechny oddíly pracují se všemi kategoriemi – přibližně od 8 do 26 let. Středisko spravuje několik kluboven po celé Olomouci i mimo ni, v některých z nich na daných adresách sídlíme již více než 50 let. Jsme členy Junáka – českého skauta, největší a nejznámější výchovné organizace pro děti a mládež v Česku.

Naše oddíly

4. oddíl Ostnovci

Kluci od 8 let
Družiny: Havrani, Bílá růže, Stopaři
Schůzky: úterý, středa a čtvrtek
Klubovna: Mozartova 152/6, Olomouc

10. Oddíl

Oddíl bývalých členů 5. střediska

Naše činnost

V oddílech a družinách se členové oddílů společně pravidelně setkávají na schůzkách, hrají hry, plánují a podnikají výpravy, učí se novým věcem, zažívají dobrodružství, dělají dobré skutky a nebojí se žádných výzev.

Našimi průvodci jsou kvalifikovaní a zkušení vedoucí. Ti nejzodpovědnější ze starších dětí navíc svým vedoucím pomáhají při přípravách schůzek a akcí – stávají se tzv. rádci.

Hrajeme hry, při kterých si protáhneme svaly nebo vyzkoušíme pozornost, věnujeme se tvořivým aktivitám, zpěvu i divadlu. Jezdíme na jedno i vícedenní výpravy a poznáváme bližší i vzdálenější kraje, zkoušíme různé sporty a technické vychytávky, zapojujeme fantazii, zdokonalujeme sami sebe a posilujeme svůj charakter, přirozenou zvědavostí poznáváme historii a přírodu, pomáháme ve svém okolí.

Během letních měsíců pořádají naše oddíly 14denní tábory, které jsou zároveň vrcholem a závěrem skautského roku. Všichni účastníci se podílejí na stavbě tábora, i na jeho chodu – například při hlídání tábora nebo vaření. Učíme se na něm především praktickým dovednostem, jako je štípání dříví, zdravověda, táboření, a další. Na vlastní kůži testujeme, jestli se dokážeme postarat o sebe i o ostatní.

Učíme se především hrou a až naši svěřenci vyrostou, doufáme, že z nich budou samostatní občané, na které bude spolehnutí, a kterým nebude cizí pobyt v přírodě, pomoc druhým, spolupráce, férovost a nebo zodpovědnost.

Naši skautskou činnost dokumentujeme formou fotografií a zápisů do oddílových kronik. Pokud by vás zajímalo, jak taková skautská akce probíhá, vše potřebné naleznete na webových stránkách jednotlivých oddílů. Předem se ale připravte na to, že můžete přijít do kontaktu s neznámou terminologií – skautské oddíly v průběhu času vytváří svoje vlastní výrazivo, které reflektuje zážitky, kterými spolu jeho členové prošli.

Zároveň se můžete podívat na informace o skautingu v ČR a o skautské výchovné metodě, tedy principech, kterými se v naší činnosti a práci s dětmi i dospívajícími snažíme řídit.