Rodiče se často ptají

V čem je skauting odlišný od zájmových kroužků?

Nespornou výhodou skautingu je důraz na všestranný rozvoj dítěte: na skautských akcích není nouze o pohyb, zamyšlení, trénování dovedností, přátelství, dobré skutky nebo spolupráci. To vše pod dohledem dospělých vedoucích – průvodců a mentorů. Zároveň ale i dospívající mají příležitost postupně přebírat díl zodpovědnosti za program, ostatní členy, anebo za zorganizování akcí pro oddíl. Ze všech těchto důvodů si vaše dítě ze skautu odnese celoživotní zážitky, silná přátelství, sebedůvěru, samostatnost a hodnotový základ, díky kterému mu nebude cizí pomoc druhým, čest, smysl pro spravedlnost nebo pravdomluvnost.

Skauting je velkou životní příležitostí. To také znamená, že si v něm každý najde to, co jej baví. Je možné se profilovat pomocí tzv. odborek do různých oblastí, ať už jde o tábornické dovednosti, zdravovědu či techniku a různé umělecké oblasti. Každý oddíl ale s tímto nástrojem pracuje s různou intenzitou a některé dávají přednost jiných prvkům skautské výchovy.

Kolik volného času skauting vyžaduje?

Kromě schůzky jednou týdně oddíly pravidelně organizují alespoň jednou měsíčně na jednodenní výpravu a jednou za 3 měsíce na vícedenní výpravu. Letní skautský tábor je dvoutýdenní, obvykle jej máme v období prvních turnusů (první nebo poslední dva týdny v červenci). Po skautském táboře až do začátku září pak pravidelné schůzky nejsou.

Je třeba pamatovat, že skauting je především dobrovolný. Nikdo se nebude zlobit, že se vaše dítě nějaké společné akce nezúčastní. Alespoň za předpokladu, že dítě ze schůzky či výpravy omluvíte řádně a včas. Některé z našich oddílu pak kvůli omezené kapacitě například na letní tábor vyžadují, aby se člen zúčastnil alespoň několika akcí za rok. Důvodem pro toto opatření pak není pouze kapacita, ale také prokázaná aktivita, motivace a schopnost náročný tábor bez přítomnosti rodičů úspěšně zvládnout.

Mé dítě má specifické potřeby (dieta, smyslová či pohybová omezení a jiné), je pro něj skauting vhodný?

Snažíme se o to, aby byl skauting co nejvíce inkluzivním prostředím, ale zhodnocení koho dokáže oddíl přijmout a věnovat se mu je vždy na rozhodnutí vedoucího oddílu, případně jeho zástupců. Pokud se jedná o skutečně závažné omezení, doporučujeme nejdříve kontaktovat vedoucí příslušného oddílu a situaci s ním probrat.

Jak mám postupovat při přihlášení dítěte do oddílu a kdy je to nejvhodnější?

Nejvhodnější měsíce k přihlášení dítěte do skautu jsou září, říjen a leden, tedy měsíce, kdy probíhají nábory nebo evidence členů. Pokud se však přihlásíte ještě před začátkem školního roku, šance pro přijetí do oddílu se dále zvyšuje, neobávejte se proto svůj zájem vyjádřit již v květnu, červnu, či během prázdninových měsíců.

Pokud máte zájem o přihlášení dítěte, zkontaktujte vedoucího oddílu skrz webové stránky vybraného oddílu, do kterého chcete své dítě přihlásit, a domluvte se na návštěvě na každotýdenní družinové schůzce.

Může se stát, že pro danou věkovou kategorii již bude plno – v tom případě budete mít nejspíše možnost zapsat se na čekací listinu. Veškeré detaily prosím řešte přímo s danými oddílovými vedoucími.

Pokud se dítěti v novém kolektivu zalíbí, dostanete kromě základních informací ohledně potřebného vybavení a dalších tipů pro rodiče nováčků také instrukce k vyplnění papírové anebo elektronické přihlášky.

Kdo se o děti stará?

Zodpovědnost za bezpečnost dětí, naplňování výchovných cílů skautingu a fungování oddílu mají dospělí vedoucí – dobrovolníci bez nároku na finanční honorář. Ti mají náležitou kvalifikaci prověřenou speciální zkouškou, která zaručuje, že vedoucí zná například základy pedagogiky, psychologie nebo práva. Vzdělávací systém Junáka – českého skauta je velmi propracovaný a vedoucí mají navíc povinnost absolvovat zdravotnický kurz. Při své práci využívají metodiky skautského programu a berou ohled na specifické zájmy a potřeby dětí. 

Kromě vedoucích se budete v oddílech setkávat také s rádci a rádkyněmi. Ti mají na starosti jednotlivé družiny, je jim od 13 let výše a na programu úzce spolupracují se staršími vedoucími oddílu. I pro ně existuje systém vzdělávání, např. pomocí rádcovských kurzů. Později z nich mohou vyrůst další skautští vedoucí.

Jak je zajištěna bezpečnost dětí?

Bezpečnost dětí je prioritou všech oddílů a lidí působících v nich. Ačkoli jakákoli rizika nelze vyloučit, dodržováním základních pravidel a zásad je dokážeme úspěšně minimalizovat.

Klíčem je vzájemná důvěra rodičů a vedoucích a dostatečná informovanost vedoucích. Obtíže, omezení a specifické potřeby dítěte (diety, smyslová či pohybová omezení, nutnost brát léky aj.) jsou základní důležité informace, které vedoucí musí vědět pro zajištění bezpečnosti jak konkrétního dítěte, tak všech ostatních účastníků dané akce. Znalost limitů a potřeb dětí vytváří bezpečné prostředí, ve kterém se všichni (děti i vedoucí) znají a dobře vědí, co od sebe očekávat a na co být připravení.

Tyto znalosti potřebujeme, protože věříme, že nejlepší ochranou před nebezpečím je dobrá prevence. Jinými slovy, abychom děti mohli naučit, jak se v určitých situacích chovat zodpovědně a bezpečně, musí si danou situaci vyzkoušet. Ať už jde o sekání dřeva sekyrou nebo poskytnutí první pomoci, dětem vše důkladně vysvětlíme, názorně ukážeme a pod dohledem si danou činnost vyzkouší. S dalším tréninkem ji později zvládnou sami, sebejistě a bezpečně.

Skautští vedoucí podstupují průběžné vzdělávání – aby mohli vést oddíl, musí absolvovat zdravotnický kurz a skautské zkoušky. Mohou také projít nadstavbovými kurzy, zaměřenými například na vzdělávání konkrétních věkových kategorií a nebo předávání specifických skautských dovedností (kurzy přežití, vodácké kurzy, …)

A kdyby náhodou krizová situace přerostla momentální znalosti vedoucích, nepřetržitě po celý rok funguje Skautská krizová linka. Na tu se skautští vedoucí či členové mohou obrátit v případě, že nejde o závažnou a život ohrožující situaci řešitelnou zavoláním na tísňová čísla integrovaného záchranného systému. Operátor linky poradí s řešením mimořádné situace nebo pomůže sehnat podporu – např. v oblastech práva, pojištění, komunikace nebo psychologie.

Je dítě na skautských akcích pojištěno?

Všechny děti jsou na všech akcích Junáka – českého skauta úrazově pojištěny, a to i v případě, že v danou dobu nejsou členy organizace. Případné čerpání pojistky doporučujeme rodičům řešit přímo s vedoucím oddílu, případně se obrátit na kancelář skautského ústředí.

Máte zájem dát své dítě do skautu? Zkontaktujte vedoucí či vedoucího vybraného oddílu a domluvte se na podrobnostech!